اگر جلوی ایبولا گرفته نشود، فاجعه به بار خواهد آمد

مدیرکل سازمان بهداشت جهانی می‌گوید اگر جلوی گسترش ویروس ایبولا گرفته نشود، تبعات فاجعه‌باری در انتظار خواهد بود. مارگارت چان، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی این سخنان را در نشستی اضطراری با سران کشورهای گینه، لیبریا و سیرالئون مطرح کرد.

ترس از گسترش بیماری مرگبار ایبولا مقام‌های سازمان بهداشت جهانی را برای برگزاری یک نشست اضطراری به آفریقا کشانده است.

سازمان بهداشت جهانی 100 میلیون دلار برای جلوگیری از گسترش ویروس ایبولا به کشورهای غرب آفریقا کمک می‌کند. گزارش شده که از ماه فوریه تا کنون بیش از 700 نفر به دلیل ابتلا به ایبولا در 3 کشور گینه، سیرالئون و لیبریا جان خود را از دست داده‌اند. مارگارت چان، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی می‌گوید: «به منابع و متخصصان بیشتری برای مهار بحران نیاز است.»

اعلام شده است که مقام‌های سیرالئون 30تا 60 روز برای توقف گسترش بیماری مهلت داده‌اند.

ایالات متحده آمریکا 50 پزشک متخصص به آفریقا اعزام کرده و درباره سفرهای غیرضروری مردم این کشور به گینه، لیبریا و سیرالئون هشدار داده است. 

ویروس ایبولا از طریق تماس با مایعات بدن شخص مبتلا منتقل می‌شود و چون درمان مشخص و واکسنی برای مقابله با ایبولا وجود ندارد، بیش از 90 درصد مبتلایان به این ویروس می‌میرند. محققان می‌گویند که نوعی خفاش میوه‌خوار در غرب آفریقا میزبان اصلی ویروس ایبولاست و برخی دولت‌های منطقه خوردن این نوع خفاش به‌وسیله اتباع خود را ممنوع کرده‌اند. 

این ویروس اولین بار سال 1994کشف شد و جان حدود 400 نفر را گرفت اما برای چند سال یعنی تا 1994 در آفریقا مهار شد. بیشترین شمار مبتلایان از زمان کشف ویروس در سال جاری میلادی ثبت شده است. تاکنون بیش از 1200 نفر در آفریقا به ویروس ایبولا مبتلا شده‌اند که بیش از نیمی از آنها جان خود را از دست داده‌اند. پروفسور اشتون از پزشکان مسئول امر سلامت در بریتانیا عقیده دارد به دلیل آنکه حوزه انتشار ویروس فعلا فقط در قاره آفریقا است، کارخانجات داروسازی غرب تمایلی به تولید واکسن و داروهای ضد این بیماری نشان نمی دهند. وی در مقاله خود واکنش جهانی به این بیماری را با واکنش به ایدز مقایسه کرده که سال?ها در آفریقا کشتار کرده بود ولی تا پیش از شیوع ایدز در بریتانیا و آمریکا کسی آن را جدی نگرفت.

/ 0 نظر / 35 بازدید